Midilli Adası Hafta Sonu Paketi

2 Days

Midilli, Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan, dağlık bir Yunan adası. Yunanistan’ın ana karasından çok Türkiye’nin Ayvalık ile Burhaniye ilçelerine yakın olan ada, Girit ve Eğriboz’dan sonra Yunanistan’ın en büyük üçüncü adasıdır.

Midilli adası, tarihin her döneminde farklı bir rol oynamış Yunan adasıdır. Yüzyıllar boyunca Osmanlılara da ev sahipliği yapan bu ada, farklı güzellikleriyle size özel bir tatil imkanı sunmaktadır. Midilli adası denilince akla kaleler, soyluların konakları, göz alabildiğince uzanan zeytinlikler, sahiller, taşlaşmış orman, kuş cennetleri, sardalya ve Uzo gelmektedir.

Midilli Ege bölgesinin en dikkat çekici adalarından bir tanesidir. Yunanistan’ın üçüncü büyük adası olan Midilli, muhteşem bir güzelliğin tam ortasında fırsatları size sunuyor. Mimari anlamda muhteşemliklerine ek olarak ortaçağdan kalma şehirleri, taşlaşmış ormanı ve Akdeniz iklimiyle destinasyonların en güzelleri arasında kendine yer bulur. Yolunuz Midilli’ye düştü ile yapılacak pek çok aktivitenin olduğunu bilmeniz gerekebilir. İster Uzoların yapıldığı evleri ziyaret edebilir ister kilometrelerce uzanan  sahilde harika zaman geçirebilir, isterseniz de muhteşem doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ada da ne yapılacağına yönelik tercih tamamen sizin keyfinize kalacaktır.

Midilli turları için en uygun ziyaret tarihleri yaz ayları olacaktır. Zira hem egenin sıcaklaşması, hem havanın güzelleşmesiyle adeta bir cennet bahçesine dönecek olan Midilli, tüm güzellikleri görebilmenize imkan tanıyacaktır.

Midilli’ye Türkiye’den ulaşım için feribot ve mavi yolculuk tekneleri kullanabilirsiniz. Kolay bir ulaşımın ardından gezintiye en büyük şehir ve ana liman olan Mytilini’den başlayıp oradan kuzeydoğu kıyısını geçerek Molyvos ve Petra’ya doğru yol alabilirsiniz. Buranın ardından uzo fabrikalarının bulunduğu güneydeki Plomari’ye gitmeden önce Eressos ve Sigri’deki taşlaşmış ormanı görmek için batıya yönelip rotanızı iç kısımdaki Agiasos dağ köyüne çevirebilir, muhteşem güzellikleri inceleyebilirsiniz. Adada gezilip görülmesi gereken çok sayıda güzellik var.  Sahilleri, kaplıcaları, sulak alanları ve kuş gözlem yerleri, yerel deniz yiyeceklerinin bulunduğu restoranlar ve harika manzara görülebilecek alanların başında kendine yer bulacaktır.

Adada görebileceğiniz önemli tarihi eserler arasında Agios Therapon Kilisesi, Franko Kalesi, antik tiyatro, Osmanlı hamamları, camiler, Arkeoloji müzesi, modern sanatlar müzesi, Theofilos müzesi, kütüphaneler, galeriler ve diğer güzel alanları görebilirsiniz.

Molivos’un keyfini çıkarın;

Molivos, Midilli adasında bir şehirdir. Bu şehrin özelliği Midilli arasında ki kalesidir. Cenevizliler döneminden kalma kale, hiçbir değişime uğramadan günümüze kadar ulaşmıştır. Bu sebepledir ki dünyada en iyi korunmuş kale olarak bilinir. Geçitleri dolaşırken Türkler tarafından yapılan zarif çeşmeleri görebilir, ecdadın bıraktığı bu hayrattan yararlanabilirsiniz. Renkli kapıları ve pencereleriyle, kapalı ahşap balkonları birbirine o denli bağlı olan ve Anadolu mimarisine benzeyen konakları mutlaka gezmelisiniz.

Taşlaşmış orman;

Olur mu demeyin oluyor! Dünya üzerinde milyonlarca yıl önce filizlenen ormanları görebileceğiniz çok az yer vardır. Taşlaşmış orman bunlardan bir tanesidir. 1985 yılında dünya kültür mirası kabul edrilen ve sit alanı ilan edilen bu bölge, muhteşem güzellikleri size yansıtacaktır.

Midilli Adasında kültür;

Midilli adası sanat ve kültürün önemli noktalarından bir tanesidir. Tarih boyunca pek çok entelektüel çıkaran bu ada, farklı kültürel özellikleriyle dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır. Antik çağlardaki Arion, Terpander, Theophrastos, Alcaeus ve Sappho’dan başlayarak Theofilos’a, yazar Ilias Venezis’e ve Stratis Myrivilis’e, görsel sanatçı Georgios Iakovidis’e, sanat eleştirmeni ve editör Teriade’e ve adanın yerlisi olduğu iddia edilen Nobel ödüllü Odisseus Elitis gibi ünlülerin bu adada doğup büyüdüğü yetiştiği söylenmektedir.

Bir kuş cenneti:

Kalloni sulak alanları olarak bilinir. Avrupa’nın en ünlü habitatı sayılan bu bölge, binlerce çeşit kuş ile dikkat çekicidir.

Eftalous’un termal suları;

Midilli, doğallıkların ve güzelliğin başkentidir. Ada da her şeyi bulabilmeniz mümkün. Kaynak suyu  ve yer altı termal kaynaklarıyla dikkat çeken Midilli, önemli bir termal turizm merkezi haline dönüşmektedir.

Kurban olarak kesilen boğa
Pagan inanışları hala geçerlidir bu ada da. Ritüeller farklı bir kültürü ortaya koyar. Temmuz aylarında Agia Paraskevi’de gerçekleştirilen bu etkinlikte sağlıklı bir boğa kurban edilir. Üç günlük dans ve şölen eşliğinde kurban edilip yenmeden önce boğalar ve etkinliğin düzenlendiği alan çelenkler ve süsler ile dekore edilir. Yunan Adaları Turları ile yazın en keyifli zamanlarını geçirebilirsiniz.

Day 1 :
Cumartesi

<p>09.00 Ayvalık'taki gümrük işlemlerinin ardından, güzergâhın en hızlı tekneleriyle Midilli’ye hareket. Midilli’ye varış ve gümrük işlemlerinin ardından Thermi şehri üzerinden kuzeye hareket. Osmanlı Dönemi ve sonrasının en lüks oteli Sarlıca Palas’ta fotoğraf molasının ardından manastırı, seramikleri ve yoğurdu ile ünlü Mandamados’a varış. Köyde sadece Ortodoks alemi için değil, tüm inananlar için mucizeler yaratmış çok özel bir yer olan Başmelek Taksiarhis Manastırı ve Kilisesini ziyaret.... Dua, dilek ve adaklarımızı sunarak ve daha iyi yarınlar dileyerek ayrılmadan önce manastır avlusundaki kafeteryada ballı yoğurt ve lokma molası</p><p>Ünlü yazar Stratis Mirivilis'in köyü Skamnia'dan geçerek adanın kuzey ucu Molivos'a varış... Mimarisi, tarihi ve romantizmi ile dünyaya ün salmış, UNESCO ödüllü, Osmanlı camileri, çeşmeleri ve cumbalı evlerin süslediği Molivos'un, arnavut kaldırımlı, özgün sokaklarında rehberimiz eşliğinde yürüyüşün ardından serbest zaman... Bu sevimli kasabada alışveriş veya muhteşem Ege manzaralı restoranlarda uzo ile geleneksel lezzetleri tatma keyfi seçenekleri sizleri bekliyor... Molivos turumuzdan sonra Petra, Kaloni şehri ve körfezi, ilk Osmanlı yerleşimi Arisvi köyü ve hemen yanı başındaki Tuzla bölgesini geçerek Namık Kemal, Barbaros Hayrettin ve Lozan mübadillerinin şimdiye kadar hiç duymadığınız hikâyeleri eşliğinde akşam saatlerinde başkent Midilli’ye varış ve otele transfer.</p><p>21.00 Geleneksel ada yemekleri ve Yunan müziği eşliğinde,tavernada unutamayacağınız bir akşam yemeği.</p>

Day 2 :
Pazar

<p>Otelde kahvaltı. 10.00 Otelden ayrılış. Agiasos dağ köyü için hareket. Adanın en geleneksel ve özel köylerinden biri olan Agiasos dağ köyünün, köye özgün tahta oyma mobilya, seramik ve dantel işlerinin sergilendiği şirin çarşısından geçerek ünlü adak yeri Meryem Ana Kilisesi’ni ve Agiasos Etnografya Müzesi’ni ziyaret. Bir kilisenin etrafına kurulmuş bir köy olarak Agiasos, Yunanistan’da olduğu kadar dünyada da inanç turizminin en önemli örneklerinden biri… Ortodoks âlemi için çok büyük önemi olan ve ayrıca 15 Ağustos Meryem Ana Bayramı’nda iki kez ziyaret edenin hacı kabul edildiği bu kilisenin atmosferi sizleri nefessiz bırakacak. Ayrıca müzede ve kilisede “adaklar” üzerine yapacağımız sohbet de sizleri çok şaşırtacak… Dilek ve adaklarımızı sunduğumuz ziyaretimizden sonra çarşı meydanında Agiasos’ un gizli baharatlarla hazırlanan kaynarını tatmak için kısa bir mola… Adanın güneyinde Perama sahilinden sürpriz bir yolculukla sonsuz zeytinliklerin yer aldığı Barbaros’un memleketi Gera Körfezi’nde yemek için serbest zaman ve ardından Midilli merkeze dönüş ve gümrüğe transfer. 18.30 Ayvalık’a hareket.</p>

FİYATLARIMIZA DÂHİL OLAN SERVİSLERİMİZ

 • * Otelde 1 Gece B/B konaklama
 • * Ayvalık – Midilli - Ayvalık arası Feribotla ulaşım / Liman vergileri
 • * Tüm tur boyunca transferler
 • * Molyvos turu
 • * Agiasos Dağ Köyü Turu
 • * Taverna da alınacak akşam yemeği ve eğlence ( içki hariç )
 • * Türkçe rehberlik hizmeti

FİYATLARIMIZA DÂHİL OLMAYAN SERVİSLERİMİZ

 • * Müze, kale ve ören yeri giriş ücretleri
 • * Otellerde alınan ekstralar
 • * Öğle yemekleri
 • * Vize ücreti: 120 € ( İzmir konsolosluk ücretidir. )
 • * Yurt dışı çıkış fonu: 15.-TL
 • * İzmir – Ayvalık - İzmir arası ulaşım 25 € ( Minimum 15 kişi olduğu takdirde )
ÖNEMLİ

* Rehberimiz program içeriği aynı kalmak koşulu ile program akışında değişiklik yapabilir.
* Pasaportun geçerlilik süresi, dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay olmalıdır.

NOTLAR

* Gezi otelleri, gruptaki kişi sayısı ve otellerdeki müsaitlik durumuna göre Blue Sea, Heliotrope ya da Elysion’dan biri olarak belirlenecektir.
* Ebeveyn yanındaki 0–6 yaş çocuklar ücretsiz, 6–12 yaş çocuklar %50 indirimlidir.
* Danslı Yunan gecesi eğlencesi, grubun toplamda minimum 30 kişi olması durumunda düzenlenmektedir. Aksi durumda geleneksel Yunan yemekleriyle bir akşam yemeği organizasyonu yapılacaktır.

– 65 yaş üzeri sigorta bedel farkı “10 Euro” müşteriye aittir.
– 70 yaş üzeri sigorta bedel farkı “20 Euro” müşteriye aittir.
– 75 yaş üzeri sigorta bedel farkı “25 Euro” müşteriye aittir.

Sorunuzu aşağıdaki form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Midilli Adası Hafta Sonu Paketi
From € 140
/ Adult